Obstrukcija: Möderndorferju že spet propadel “etični” zakon
|Last Updated on: 23rd april 2018, 08:00 pop
Niti prav začeti Dušanu Verbiču (SMC) danes ni uspelo seje odbora za notranjo politiko. Zaradi obstrukcijo poslanskih skupin SDS (19), Desus (11), SD (5), NSi (5) in nepovezanih ni bilo dovolj poslancev za razpravo in odločanje. Seja je bila nujna za poslance SMC in Levice, ki zahtevajo, da mora jutri na izredni seji parlament popraviti določbe o kaznih pri financiranju strank in kampanj. Ker odbor ni razpravljal o spremembah, državni zbor jutri o tem ne bo mogel odločati. A tudi sicer najbrž ne bi. Zaradi obstrukcije tudi jutrišnje seje državnega zbora najbrž ne bo, kar bo najbrž povzročilo propad še kup nenavadnih poslanskih zakonov, denimo o privilegiranih pokojninah za kulturnike in manjšinskem statusu in dodatnem denarju za društva in organizacije narodov nekdanje SFRJ. Iz strank, ki obstruirajo odbore napovedujejo, da bodo popoldan na izredno sejo prišli le sporočit, da ne bodo sodelovali v zlorabljanju parlamenta.
Napake, ki je posledica popravka kapitalne napake
Dogajanje je, ko bi poslanci SMC in Levice spreminjali kazni v zakonodaji o financiranju strank in kampanj celo nevarno, ker ogroža poštenost izvedbe referenduma in volitev. Tudi uradno namreč že poteka kampanja pred referendumom, razpisane so tudi že parlamentarne volitve. V tem času se pravil po katerih poteka spopad – med ta pravila sodijo tudi kazni za kršitve – nikakor ne sme spreminjati. To ogroža poštenost izvedbe volitev. Kot da bi sredi finalne tekme svetovnega prvenstva nogometna zveza za tisto tekmo spreminjala pravila, kdaj se podeli rdeči in kdaj rumeni karton in komu vse. Spremembo kazni je Jani Möderndorfer s še 13 poslanci SMC Mira Cerarja predlagal v začetku februarja iz propagandnih razlogov, da bi očrnil SDS Janeza Janše. To stranko bi namreč doletel odvzem dotacij iz proračuna zaradi posojil, ki so jih najeli od bosanske državljanke in podjetja, katerega solastnik so, če bi veljal zakon kot je bil prvotno sprejet leta 2013 z reformo, ki jo je vodil Gregor Virant. Möderndorfer je imel kot vodja poslanske skupine daleč največje stranke (PS) takrat pomembno vlogo pri vseh napakah, ki so jo zagrešili. Iz Pozitivne Slovenije, ki je vladala državi, je proti koncu mandata prestopil v Zaab, v tem mandatu pa iz Zaab v vladno SMC. Kazen odvzema dotacij so tik pred volitvami leta 2014 ukinili, menda pomotoma, ko so popravljali kapitalno napako, ki so zagrešili pred tem, ker so z reformo prepovedali financiranje skupnega nastopa dveh ali več strank na volitvah: denimo SLS in NSi na evropskih. Obe omenjeni stranki sta si – skupaj s PS, SD, Desus in DL – sami izglasovali ta avtogol. Če zakona ne bi popravili, bi bila kazen za skupno financiranje kampanje, ki je običajna stvar, visoka denarna globa in odvzem proračunskih dotacij. Poslanci SMC in Levice poskušajo zdaj, ko je parlament že razpuščen popraviti menda napako, ki so jo poslanci zagrešili pred štirimi leti, ko so tik pred volitvami na hitro popravljali zakon, da bi popravili svojo lastno kapitalno neumnost pred tem. Proti tisti reformi je bila takrat le SDS, ker je bilo del dogajanja tudi, da so si male stranke zagotovile višje mesečne dotacije na računi velikih, torej SDS.
Etično izgubljanje časa
Zahtevo za izredno sejo parlamenta, da bi spreminjali zakon o političnih strankah v določbah o kaznih, je pred tednom podpisalo 27 poslanci SMC in pet iz Levice. V SMC so imeli poslanci različne pogledi ali je to pametno početi in zahteve zato niso podpisali Marjan Dolinšek, Marko Ferluga, Izidor Kamal Shaker, Maruša Škopac, Anton Danilo Ranc, Dušan Verbič Igor Zorčič in Teja Ljubič. Dva od tistih, ki zahtevo sta podpisala, Branko Zorman in Bojan Krajnc, sta prejšnji teden iz SMC izstopila. Ta teden pa je kot poslanka SMC odstopila še Tanja Cink, ker bo 1. maja postala direktorica Varstveno-delovnega centra Nova Gorica. Direktorje preko svojih “zastopnikov praviloma postavljajo vladne stranke.
Möderndorfer je bil zadnja leta že med glavnimi motorji projektov “etičnih zakonov” Muscolo, katerih cilj je bil tudi predvsem propagandno škoditi predsedniku SDS Janezu Janši in tudi ti projekti so podobno propadli. Uzakonjali so prepoved kandidiranja in odvzem javnih funkcij za Janšo, ker je v kazenskem postopku. Pozneje pa, da Janša na sme kandidirati in da izgubi vse funkcije, če je obsojen. Uzakonili na koncu poslanci niso nič, ker so se že ob idejah pravniki držali za glave. Ko je ustavno sodišče razveljavilo vse sodbe proti Janši, je “etični” projekt Muscolo nenadoma zgrmel kot velika neumnost in potrata časa, kar je ves čas bil.
Na obstrukcijo seje odbora za notranjo politiko so se odzvali iz SMC. Odziv objavljam v celoti:
“Poslanec Jani Möderndorfer se je v izjavi za medije odzval na obstrukcijo poslancev SDS, SD, DeSUS, NSi in nepovezanih poslancev na 68. nujni seji Odbora za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo, s katero so preprečili nadaljnjo obravnavo novele zakona o političnih strankah. Tako je po poslančevih besedah, »v Državnem zboru propadel še zadnji poskus pred parlamentarnimi volitvami, da bi poslanci uredili transparentnost finančnega delovanja političnih strank.« Spomnil je, da bi z novelo zakona o političnih strankah uredili sankcijo za izgubo pravice do javnih sredstev oziroma zmanjšanje teh sredstev politični stranki, ki je odgovorna za določen prekršek. »V kolikor to ni urejeno, lahko politične stranke s finančnega vidika delajo marsikaj, pa za to niso kaznovane. S takšno prakso se soočamo danes,« je povedal Möderndorfer.
Poslanec je izrazil prepričanje, da so poslanci vseh poslanskih skupin, z izjemo poslancev SMC in Levice, sejo obstruirali »z namenom, da bodo njihove stranke še naprej imele podlago za nezakonito finančno poslovanje ter razpolagale tudi z denarjem dvomljivega izvora. Naj spomnim na sumljivo posojilo, ki ga je najela stranka SDS na začetku letošnjega leta. Žalostno je, da menijo, da so z vračilom posojila rešili vse težave ter popravili nastalo škodo. Vprašanje, od kje je denar prišel, namreč še vedno obstaja.«
Kot je dodal, je vprašljiva iskrenost večine političnih strank: »Vstopamo namreč v predvolilno obdobje, politične stranke bodo v svojih kampanjah skušale predstaviti svoje programe, kako bodo delovale v dobro naše države. Žal pa ne bodo omenile kaj so storile zase – dopustile so neurejeno financiranje političnih strank tudi v bodoče.«
Komentarji (6)
Disqus Comments (5)