Za SDS Janeza Janše, SD Dejana Židana in Solidarnost Uroša Lubeja smo okrajnemu sodišču v Ljubljani predlagali, naj presodi, ali bo izreklo globe zaradi kršitev zakona o financiranju strank, mi je danes povedal predsednik računskega sodišča Tomaž Vesel. “Tako zakon od nas zahteva,” je pojasnil Vesel. Ali bodo v SDS opravili še revizijo, se pa na računskem sodišču še niso odločili. Vesel je predsedniku vrhovnega sodišča Damijanu Florjančiču zadnje dni napisal tudi pismo, v katerem ga opozarja na različne prakse sodišč pri dosedanjem presojanju ravnanja strank in izrekanju glob za prekrške, ko sodniki občasno odločijo celo, da ni prekršek, kar zakon določa, da je prekršek.
Kakšne bi lahko bile globe in za kaj vse
Globa, najmanj 6.000 evrov, bi SD lahko doletela po istem členu kot Dijano Đuđić za posojilo SDS. SD je dve leti nedovoljeno (v SD trdijo, da po pomoti, kar je najbrž res) pošiljala del svoje dotacije Solidarnosti, s katero pa uradno na volitvah niso nastopili s skupno listo. Podobno, da so drugače razumeli, kaj dovoljuje zakon, trdijo tudi v SDS.
Člen o globah za tiste, ki nedovoljeno financirajo druge stranke, je takšen:
Obtožilne predloge proti SDS so iz računskega sodišča okrajnemu sodišču poslali po pred-revizijski poizvedbi, ko so od stranke pridobili vse dokumente in pojasnila. Postopke so sprožili tako zaradi posojila Dijane Đuđić kot zaradi manjšega posojila podjetja, ki je v solasti stranke, saj pravnim osebam (z izjemo bank in hranilnic) zakon prepoveduje posojanje denarja strankam. Đuđićevi je zaradi zgodbe v dnevniku Večer, ki je močno odmevala v vseh medijih, stranka SDS vrnila najeto posojilo 150.000 evrov z obrestmi vred. Posojilo zasebnice, ki živi v BiH, je bilo sporno zaradi omejitve najvišje dovoljene vsote, ki jo smejo strankam posoditi posamezniki.
Kako bo sodišče odločilo je nepredvidljivo
Kakšno globo bo sodišče določilo v posameznih primerih in ali jih res bo, je precej nejasno. Posledica velike množice dosedanjih predlogov sodiščem v zadnjih nekaj letih je, ko gre za večje politične stranke, ena sama višja denarna kazen, ki je bila izrečena NSi, kjer so narobe prikazali, kolikšen je bil celoten prispevek stranki že pokojne članice in ker v so posojilnih pogodbah z nekaj člani namesto Emša za identifikacijo uporabljali davčne številke.
Kazen doslej le za NSi
Doletela jih je kazen 4.200 evrov. Torej najnižja po členu, po katerem je računsko sodišče sprožilo postopke proti Solidarnosti in SDS. Za odgovorno osebo, takrat predsednico Ljudmilo Novak, je sodišče odločilo, da ji ne bo izreklo globe. Kot je povedal glavni tajnik Robert Ilc je globo po pritožbi hitro potrdilo tudi višje sodišče in so jo potem tudi plačali, ker so ocenili, da se nima smisla več pritoževati.
Zagata pa je, ker v številnih drugih primerih sodišča niso odločala enako, zaradi česar je predsednik računskega sodišča Tomaž Vesel napisal pismo predsedniku vrhovnega sodišča, da naj preveri ravnanje, da bi v sodstvu poenotili prakso različnih sodišč in da bi bilo ravnanje predvidljivo, kar je pomembno tudi za revizorje in vse, ki nastopajo v kampanjah ali vodijo strankarske finance. Pa analizah računskega sodišča sodišča presojajo zelo različno in občasno odločijo celo, da ni prekršek, kar zakon določa, da je prekršek.