Kmetijski minister in šef SD Dejan Židan se je nenavadno odzval na SMS sporočilo, ki ga je dobil od direktorja centra MD Medicina Matevža Gorenška, opozarja časopis Dnevnik. Gorenšek je SMS Židanu poslal, ker se ni strinjal z ministrovimi zadržki, ko je vlada temu centru dodelila delo: 130 operacij. Židan je bil proti. O SMS sporočilu, v katerem je Gorenšek ministra pozval, da bi javno predstavil svoje argumente v soočenju z njim v dobro bolnikov, ki ne morejo do operacij, je Židan obvestil komisijo za preprečevanje korupcije KPK. Iz KPK so to potrdili tako:
“Komisija je 6. 2. 2018 s strani Dejana Židana prejela zapis o lobističnem stiku z Matevžem Gorenškom iz MD Medicina, zdravstvene in druge storitve, d.o.o., vendar vsebine zapisa še ni preučila v celoti.”
Po objavi članka me je predsednk SD Dejan Židan opozoril, da Gorenška ni prijavil KPK ali kaj podobnega. O SMS sporočilu, kakršnih običajno ne prejema ob odločanjih na vladi, je le obvestil KPK, kar o lobističnih stikih tudi mora. Kako je to takoj prišlo v medije pa ni čisto jasno.
Dnevnik, ki je poročal o obveščanju KPK ni povedal, da ima v KPK Židan pomembno prednost, ki je v javnosti nima. KPK vodi njegov nekdanji partijski sopotnik. V času pred volitvami je to pomembna informacija.
Židanova predvolilna kampanja s KPK
Poziv k javnemu soočenju argumentov pred volitvami o bolnikih, ki predolgo čakajo na operacije s SMS sporočilom, ni ravno nek pritisk, še posebej, ker je vlada že odločila, da bo center, ki ga vodi Gorenšek, izvedel operacije in nekoliko zmanjšal čakanja in trpljenje ljudi, ki so sicer obsojeni na izjemno hitro javno zdravstvo, ki ga zagovarja Židan.
Ali je SMS lobistični stik, ki ga je treba prijaviti, si pa sam ne drznem oceniti. Zdi se pa, da je Židan formalno ravnal pravilno. Bi pa najbrž, če bi bilo splošno pravilo obveščanje o vsakem podobnem sms sporočilu funkcionarjem kot o lobističnem stiku, to najbrž precej zasulo KPK.
Medijsko razvpito reakcijo ministra Židana s prijavo na KPK je mogoče razumeti kot del propagande pred volitvami. Še posebej, ker Židan in časopis Dnevnik nekoliko zamolčita, da gre pri ravnanju Židana, ko obvešča KPK, za zanimivo dopisovanje med partijskimi tovariši, ki na visoke funkcije prihajajo iz iste stranke in istih krajev, kar bi v kakšni drugi državi v času pred volitvami zanesljivo pritegnilo precej pozornosti nevtralnih medijev in tudi javne pozornosti. Za tiskane dnevnike v Sloveniji je slišati, da niso ravno vzgled kakšne nepristranskosti. Še posebej ne do strank na levi.
Predsednik KPK Boris Štefanec, ki ga je na to funkcijo imenoval nekdanji predsednik SD Borut Pahor, je svojo kariero začel kot v občinskem komiteju Zveze komunistov v Murski Soboti, kjer je bil 1985 najprej izvršni sekretar, po enem letu je postal sekretar komiteja Zveze komunistov. V samostojni državi Sloveniji, v kateri Zveza komunistov nima več plačanih lokalnih funkcionarjev, je bil najprej zaposlen na sodišču, pozneje je bil Štefanec do upokojitve odvetnik. Pred imenovanjem za šefa KPK je bil krajši čas član PS Zorana Jankovića.
Zveza komunistov je predhodnica Židanove in Pahorjeve stranke. Preimenovali so jo velikokrat. Zadnje ime je SD. Židan je prvi predsednik SD, ki ni bil član nekdanje Zveze komunistov. V SD je vstopil v zadnjem desetletju. Pisal pa je svojemu nekdanjemu partijskemu funkcionarju in “tovarišu”, ki ga je na pomemben državni položaj postavil nekdanji predsednik iste stranke Pahor. Nasledil pa je Štefanec podobno nepolitičnega Gorana Klemenčiča, ki je bil pred imenovanjem na vrh KPK državni sekretar pri notranji ministrici Katarini Kresal (LDS), danes pa je pravosodni minister v vladi Mira Cerarja (SMC). Ministrski položaj je dobil v kvoti SMC. Položaji državnih sekretarjev in ministrov so politične in ne strokovne funkcije.
Na KPK novinarjem odgovarjajo le pisno
S Štefanecom, ki je politično kariero začel v Murski Soboti, ima Židan še nekaj skupnega. Za poslanca je bil Židan leta 2014 izvoljen iz okraja Murska Sobota II. Tam je Židan s 16,96 dosegel nadpovprečni rezultat za svojo stranko SD. Prehitela sta ga pa v okraju le Peter Peterka (SDS) s 17,49 in Dušan Radič (SMC), ki ga je volilo 30,44 odstotka volivcev. Leta 2011 je bilo za Židana v okraju Murska Sobota I. 17,52 odstotka volivcev. Takrat je hkrati kandidiral še v okraju Gornja Radgona, kjer ga je podprlo 14,32 odstotka volivcev.
Za pojasnila, ali so prijeli Židanovo prijavo, kakšna je in ali vsebuje tudi celoten SMS, sem prosil KPK. Tam so me opozorili, da moram vprašanja poslati pisno, ker ustno zaposleni za komuniciranje z javnostjo (in z novinarji) ne smejo nič vsebinsko odgovarjati. Še o tem ne, ali so kakšno prijavo ali kaj podobnega, o čemer pišejo mediji, sploh prijeli. Le pisno.
[sociallocker id=10707][/sociallocker]
Vprašanja sem zato pač poslal še pisno. Odgovorili so tako:
“Komisija je 6. 2. 2018 s strani Dejana Židana prejela zapis o lobističnem stiku z Matevžem Gorenškom iz MD Medicina, zdravstvene in druge storitve, d.o.o., vendar vsebine zapisa še ni preučila v celoti. Odgovore za novinarje sodelavki, ki sta na komisiji odgovorni za odnose z javnostmi, posredujeta le v pisni obliki, ker je s tem omogočeno ustrezno usklajevanje podanih informacij in transparenten pregled nad podanimi informacijami.”