O zlorabi državnih institucij v politične namene in kršitvi pravic nekdanjega poslanca in predsednika krščanskih socialistov Andreja Magajne razpravlja komisija za peticije državnega zbora, ki jo vodi Eva Irgl.
Nujno: z letom in pol zamude
Policisti so novembra 2010 medijsko izjemno odmevno preiskali stanovanje poslanca, ki je takrat ravno izstopal iz poslanske skupine vladajoče SD.
Magajna je ocenil, da je šlo za maščevanje, ker v DZ pred tem ni podprl novega zakona o RTV, ki bi levici omogočil kadrovsko prevzeti javno RTV in ker je prispeval podpis za zahtevo za referendum poslancem SDS in SNS. Referendum je tedanja leva koalicija pozneje hudo izgubila.
Kot je povedal pretreseni Magajna so mu stanovanje premetali zaradi slike dojk. Kot je zapisano v sodni odredbi za nujno preiskavo so stanovanje preiskali, ker je 18.2.2009, torej več kot leto in pol prej, na računalnik nekdo prenesel datoteko 123258921000.jpg. Datoteka bi naj prikazovala “neznano dekle, oblečeno v hlače, katera razkazuje golo oprsje”. V stanovanju je bilo več računalnikov, interno omrežje so uporabljali tudi ponajemniki.
Očrnjen kot pedofil, konec kariere
V medijih se je pisalo o sumu pedofilije in široki preiskavi, ki jih je odredilo sodišče po več naslovih, zahtevali pa so jo iz tujine. Za poslanca na listi SD je bil Magajna leta 2008 izvoljen s skoraj 40 odstotno podporo v okraju Vič Rudnik v Ljubljani. Po policijskih preiskavah je bilo njegove poslanske kariere konec.
Na naslednjih volitvah predsednik krščanskih socialistov, ki je pred volitvami leta 2008 sklenil koalicijo z Borutom Pahorjem, ni bil ponovno izvoljen. Medijsko odmevna akcija, v kateri so kriminalisti iskali leto in pol prej preneseno datoteko, je imela nenavadno nadaljevanje: policija ni dokazala čisto ničesar.
Ko se izgubi prenosnik DZ
Diske, na katerih je menda bil posnetek dekleta z golim oprsjem, so izgubili. In to skoraj takoj. Poslancu
Iz državnega zbora niso protestirali, ko jim je izvršna oblast odtujila prenosnik. Na komisiji so danes predstavniki notranjega ministrstva pojasnili, da so prenosnik medtem vrnili državnemu zboru, a brez diska.
Vrnitev aparatur so ponudili tudi Magajni, a vse brez diskov, ker jih več ni. Magajna je to zavrnil.
Smo preiskali, smo ukrepali, a o ugotovitvah in krivcih nič
V pisnih odgovorih komisiji državnega zbora so iz policije priznali, da so res nekoliko pozno preiskovali prenos datoteke, a zaradi mednarodne dimenzije in številnih osumljencev so, kot so Magajni odgovorili že leta 2014, “praviloma takšni postopki daljši”. Že pred leti so potrdili, da so bili “nekateri predmeti na nepojasnjen način izgubljeni”, a da so to poskušali raziskati, sprožili so disciplinske postopke in obvestili tudi tožilce. A kaj so ugotovili s preiskavo in kakšne so bile sankcije, ne povedo natančno, češ da morajo varovati pravico do zasebnosti.
Sodni postopek se je po šestih letih končal letos: Magajna je bil oproščen. Sodba je postala pravnomočna, tožilec se namreč ni pritožil, marca letos.
Več o primeru: