Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

Župani denar za stranke delijo svetnikom brez strank

Last Updated on: 12th oktober 2024, 03:50 pop

Skoraj tisoč evrov je župan občine Metlika Darko Zevnik (SD)  mimo zakona lani nakazal Listi za Metliko in Glasu neodvisnih, je ugotovili računsko sodišče pri pregledu poslovanja te občine.  Ugotovitve iz revizije na občini Metlika so bile objavljene ta teden.

Stranke ne bi, denar pa bi

Listam občinskih svetnikov, torej nestrankarskim skupinam, je župan nakazoval mesečne dotacije za politične stranke.

Stranke morajo imeti račune,  o poslovanju redno poročati, pravilnost njihovega poslovanja preverjajo tudi revizorji.

Nestrankarske liste, kakršna je denimo tudi lista Zorana Jankovića v Ljubljani, ki ima v mestnem svetu celo večino,  so skupine amaterjev, ki nimajo računov. Pri njih ni nadzora in zato tudi nimajo pravice do nakazil državnega denarja. Za to se moraš vsaj registrirati kot stranka.

A kot kažejo ugotovitve že več revizij po občinah župani to veselo izigravajo.

Župan Zevnik je, ko so revizorji ugotovili kršitev zakona, preklical nakazovanje denarja. Dilema pa je, ali bodo za letos in prejšnja leta tisti, ki sta denar dobili povsem nezakonito, vračali denar. Za zdaj ne kaže na to.

Za politične stranke so redna mesečna nakazali (dotacije) iz občin in države najpomembnejši vir denarja.

Koliko so posamezne stranke iz občin dobile zadnji dve leti, je prikazano grafično. Vsote so odvisne od rezultata na volitvah. Boljši kot je, več stranka dobi:

 

Predsednik računskega sodišča Tomaž Vesel Foto: DZ/Barbara Žejavac

Metlika ni prvi primer, ko so revizorji naleteli na nezakonita plačila županov. Enaka so našli tudi pri pregledu poslovanja občine Ilirska Bistrica že pred leti.

Denar listi kar na zasebni račun svetnika

Leta 2013 je župan občine Ilirska Bistrica Emil Rojc (SD) štirim neodvisnim listam nezakonito izplačal 1.428 evrov.

Za eno od teh list je denar nakazoval celo na zasebni račun člana občinskega sveta.

Za financiranje neodvisnih list župan ni imel zakonske podlage, so tudi takrat opozorili revizorji. Koliko je še takšnih občin po državi, kjer župani nezakonito delijo denar za stranke občinskim svetnikom, ki so nestrankarski, ni povsem jasno.

Občin je veliko, računsko sodišče, ki ga vodi Tomaž Vesel, vseh ne zmore pregledati.

Za primerjavo grafično prikazujem še, koliko denarja posamezne stranke z dotacijami in na druge načine dobijo iz državnega proračuna.

Vsi podatki so iz letnih poročil strank, ki so objavljena na Ajpesu:

 

Ker se dotacije delijo po rezultatu na volitvah, nanje ne vplivajo poznejši prestopi poslancev. Celotno vsoto tako še vedno dobiva stranka Alenke Bratušek, čeprav jo je zapustilo pol poslancev. Podobno nista nič izgubili SMC in SDS, ki sta ju zapustila po dva poslanca, v SMC pa je eden tudi pristopil.

Se pa prestopi poznajo pri denarju za strokovno pomoč poslanskim (po občinah pa svetniškim) skupinam, ki ga vodje poslanskih skupin lahko deloma nakažejo za opravljeno delo svojim strankam.

 

---------------------------------------------------------Spletni časopis je vsakomur dostopen zastonj. V nastajanje vsebin in profesionalno korektnost je vloženo veliko truda. Novinarsko delo stane. Podprite Spletni časopis z donacijo:
Nakazilo donacije je mogoče s kodo (slikaj in plačaj), ki olajša vnašanje podatkov pri rabi telefonov:

------------------------------------------------------- Vsebine Spletnega časopisa je v letu 2019 deloma sofinanciralo ministrstvo za kulturo, ki je prispevalo 8396,78 evrov. Sofinanciranje je bilo dodeljeno tudi za leto 2020, a se mu je Spletni časopis odpovedal, ker je novinar in urednik portala Peter Jančič prevzel vodenje Siola in programa ne bi bilo mogoče izvesti.

Discover more from Spletni časopis

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Komentarji (2)

Disqus Comments (2)

https-spletnicasopis-eu